  • NH00CG50
NH00CG50
advertisement
Manufacturer No:
NH00CG50
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-NH00CG50
Package:
Rectangular, Blade
Datasheet:
NH00CG50
Description:
Specialty Fuses 500 Volts NH Fuse Links
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NH00CG50
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to NH00CG50.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    Rectangular, Blade
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    TAB/BLADE
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    2.126Lx2.020W x 0.787 H 54.00mmx51.30mmx20.00mm
  • Feature
    Indicating
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Electrical
  • Applications
    Motor Protection
  • Voltage - Rated DC
    440V
  • Depth
    51.3mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    50A
  • Reference Standard
    VDE
  • Voltage - Rated AC
    500V
  • Approval Agency
    VDE
  • Body Breadth
    20 mm
  • Physical Dimension
    51.3mm x 20mm x 54mm
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Square
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    120kA AC 25kA DC
  • Class Code
    NH
  • Built-in Feature
    INDICATOR
  • Height
    19.9898mm