  • NH250200R0FJ01
NH250200R0FJ01
advertisement
Manufacturer No:
NH250200R0FJ01
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-NH250200R0FJ01
Package:
Axial, Box
Datasheet:
NH250200R0FJ01
Description:
RES CHAS MNT 200 OHM 1% 250W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NH250200R0FJ01
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    Axial, Box
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Mounting Feature
    Flanges
  • Housing Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~250°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    NH
  • Size / Dimension
    4.500Lx3.000W 114.30mmx76.20mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Moisture Resistant, Non-Inductive
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±20ppm/°C
  • Resistance
    200Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Wirewound
  • HTS Code
  • Power Rating
    250W
  • Max Power Dissipation
    250W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    100W
  • Lead Style
    Solder Lugs
  • Lead/Base Style
    Solder
  • Coating, Housing Type
    Aluminum
  • Diameter
    53.98mm
  • Height
    55.58mm
  • Height Seated (Max)
    2.219 56.37mm