  • NHQM473B415T10
NHQM473B415T10
advertisement
Manufacturer No:
NHQM473B415T10
HK JDW NO:
58-NHQM473B415T10
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
NHQM473B415T10
Purchasing and Inquiry
NHQM473B415T10 Overview
NHQM473B415T10 Features
Package/Case: Tape & Reel (TR)
NHQ Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
47kOhm Resistance
Mounting Type: Surface Mount
10% Tolerance
NHQM473B415T10 Applications
There are a lot of Amphenol Advanced Sensors NHQM473B415T10 NTC Thermistors applications.
  • Temperature control of Switch Mode Power Supplies
  • Electronic Thermometers
  • Temperature compensation for crystal oscillator
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Temperature compensation of display contrast
  • Electronic Thermometers
  • Temperature Regulation and Measurement
  • Heating, Ventilation & Air Conditioning
  • Temperature compensation for ink-viscosity (Inkjet Printer)
  • Household appliances such as refrigerators, water coolers, dishwashers and many others
Step5Bar-code shipping tag
NHQM473B415T10
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    NHQ
  • Tolerance
    10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Resistance
    47kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Resistance Tolerance
    ±10%
  • Resistance in Ω @ 25°C
    47k
  • B Value Tolerance
    ±5%
  • B25/85
    4150K
  • Height
    1.2mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm