  • NHQMM103B375T10
NHQMM103B375T10
advertisement
Manufacturer No:
NHQMM103B375T10
Manufacturer:
General Electric
HK JDW NO:
8384-NHQMM103B375T10
Package:
0603
Datasheet:
NHQMM103B375T10
Purchasing and Inquiry
NHQMM103B375T10 Overview
In the package of a Tape & Reel (TR), you can find NTC thermistors. 0603 includes it for your convenience. Temperatures below 125°C allow NTC thermistors to operate reliably. In order to maintain reliability, NTC thermistors can operate at a temperature below -40°C. In order for the NTC thermistors to function correctly, the 2 pins must be connected.
NHQMM103B375T10 Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
10kOhm Resistance
10% Tolerance
NHQMM103B375T10 Applications
There are a lot of General Electric NHQMM103B375T10 NTC Thermistors applications.
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Temperature control of Switch Mode Power Supplies
  • CD players
  • Battery Packs and Portable Electronics
  • Heating, ventilation & air conditioning
  • Temperature measurement and compensation
  • Compensation of pressure sensors
  • Electronic Thermometers
  • LCD compensation
  • Temperature compensation for semiconductor devices
Step5Bar-code shipping tag
NHQMM103B375T10
  • Tolerance
    10%
  • Resistance
    10kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C