  • NHQMM302B410T10
NHQMM302B410T10
advertisement
Manufacturer No:
NHQMM302B410T10
HK JDW NO:
58-NHQMM302B410T10
Datasheet:
NHQMM302B410T10
Purchasing and Inquiry
NHQMM302B410T10 Overview
NHQMM302B410T10 Features
Package/Case: Tape & Reel (TR)
NHQ Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
3kOhm Resistance
Mounting Type: Surface Mount
10% Tolerance
NHQMM302B410T10 Applications
There are a lot of Amphenol Advanced Sensors NHQMM302B410T10 NTC Thermistors applications.
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
  • Electronic Thermometers
  • Temperature compensation of display backlighting (CCFL)
  • Temperature compensation for semiconductor devices
  • Electronic Thermometers
  • Medical Equipment and Apparatus
  • Automotive Electronics
  • Temperature Regulation and Measurement
  • Sensing and control in consumer and industrial applications
Step5Bar-code shipping tag
NHQMM302B410T10
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Tolerance
    10%
  • Part Status
    Active
  • Resistance
    3kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Resistance Tolerance
    ±10%
  • Resistance in Ω @ 25°C
    3k
  • B Value Tolerance
    ±5%
  • B25/85
    4100K
  • Height
    1mm
  • Length
    1.6mm