  • NHQMM400B280T10
NHQMM400B280T10
advertisement
Manufacturer No:
NHQMM400B280T10
HK JDW NO:
58-NHQMM400B280T10
Datasheet:
NHQMM400B280T10
Purchasing and Inquiry
NHQMM400B280T10 Overview
NHQMM400B280T10 Features
Package/Case: Tape & Reel (TR)
NHQ Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
40Ohm Resistance
Mounting Type: Surface Mount
10% Tolerance
NHQMM400B280T10 Applications
There are a lot of Amphenol Advanced Sensors NHQMM400B280T10 NTC Thermistors applications.
  • Temperature measurement and compensation
  • Temperature compensation of display contrast
  • Medical Equipment and Patient Monitoring
  • Liquid Level Sensing
  • CD players
  • Battery packs
  • Heating, Ventilation & Air Conditioning
  • Compensation of pressure sensors
  • Refrigeration
  • Battery Packs and Portable Electronics
Step5Bar-code shipping tag
NHQMM400B280T10
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Tolerance
    10%
  • Part Status
    Obsolete
  • Resistance
    40Ohm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Resistance Tolerance
    ±10%
  • Resistance in Ω @ 25°C
    40
  • B Value Tolerance
    ±5%
  • B25/85
    2800K
  • Height
    1mm
  • Length
    1.6mm