  • NHQMM503B400T5
NHQMM503B400T5
advertisement
Manufacturer No:
NHQMM503B400T5
HK JDW NO:
58-NHQMM503B400T5
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
NHQMM503B400T5
Purchasing and Inquiry
NHQMM503B400T5 Overview
NHQMM503B400T5 Features
Package/Case: Tape & Reel (TR)
NHQ Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
50kOhm Resistance
Mounting Type: Surface Mount
5% Tolerance
NHQMM503B400T5 Applications
There are a lot of Amphenol Advanced Sensors NHQMM503B400T5 NTC Thermistors applications.
  • Heating, Ventilation & Air Conditioning
  • Temperature measurement and compensation
  • Automotive Electronics
  • Temperature compensation of display backlighting (CCFL)
  • Water heaters
  • Temperature compensation for ink-viscosity (Inkjet Printer)
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Heating systems
  • Refrigeration
Step5Bar-code shipping tag
NHQMM503B400T5
    Select All
  • B Value Tolerance
    ±5%
  • B25/85
    4150K
  • Height
    1mm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    800μm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    NHQ
  • Tolerance
    5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    50kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Resistance Tolerance
    ±5%
  • Resistance in Ω @ 25°C