  • NHQMM800B280T10
NHQMM800B280T10
advertisement
Manufacturer No:
NHQMM800B280T10
HK JDW NO:
58-NHQMM800B280T10
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
NHQMM800B280T10
Purchasing and Inquiry
NHQMM800B280T10 Overview
NHQMM800B280T10 Features
Package/Case: Tape & Reel (TR)
NHQ Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
80Ohm Resistance
Mounting Type: Surface Mount
10% Tolerance
NHQMM800B280T10 Applications
There are a lot of Amphenol Advanced Sensors NHQMM800B280T10 NTC Thermistors applications.
  • Battery packs
  • Temperature detection of battery cells
  • Temperature compensation for ink-viscosity (Inkjet Printer)
  • Temperature control of Switch Mode Power Supplies
  • Refrigeration
  • Air-conditioning systems
  • Mobile phones
  • Medical Equipment and Patient Monitoring
  • Heating, ventilation & air conditioning
  • Personal Computer and Peripheral Device
Step5Bar-code shipping tag
NHQMM800B280T10
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    NHQ
  • Tolerance
    10%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    80Ohm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Resistance Tolerance
    ±10%
  • Resistance in Ω @ 25°C
    80
  • B Value Tolerance
    ±5%
  • B25/85
    2800K
  • Height
    1mm
  • Length
    1.6mm