  • NIS5101E1T1G
NIS5101E1T1G
advertisement
Manufacturer No:
NIS5101E1T1G
HK JDW NO:
598-NIS5101E1T1G
Datasheet:
NIS5101E1T1G
Purchasing and Inquiry
NIS5101E1T1G Overview
It's included in the SPak-7 (7 leads + Tab) package.Channel 1 is currently available.In the form of a Tape & Reel (TR), it is packaged.This device has a total of 7 terminations.The terminal position of the device is SINGLE.There are a total of 7 pins on it.High efficiency can be achieved when the supply voltage is 48V.In the way of Surface Mount, it's set up.The electrical component in question falls into the classification Hot Swap Controller.For reliable operation, set the temperature to -40°C~145°C.Apps for -48V are available on the device.The article appears in Latched Fault, Thermal Limit.If the power source is 100VV, it should work fine.NIS5101 numbers belong to this family.Operating the device requires 7 pins.In Power Management Circuits, this gadget is self-contained.There are Current Limit, OVP, UVLO programmable features on this device.Surface Mount is the direction in which it is positioned.The device produces 6.5AV as its maximum output.
NIS5101E1T1G Features
The terminal position of 7
Features of Latched Fault, Thermal Limit
Programmable features of Current Limit, OVP, UVLO
NIS5101E1T1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NIS5101E1T1G hot swap controllers applications.
  • Safe board insertion and extraction
  • Identify faulty boards
  • Overcurrent protection
  • Redundant negative voltage supplies
  • Base station power distribution system
  • Storage network
  • Distributed power systems
  • Central office switching systems
  • Comprehensive analog and digital capabilities
  • Hard drive
Step5Bar-code shipping tag
NIS5101E1T1G
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    100V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    48V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Current - Output (Max)
    6.5A
    CURRENT LIMIT, OVLO, (UVLO, ENABLE)
  • Height Seated (Max)
    2.03mm
  • Length
    9.395mm
  • Width
    8mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Operating Temperature
    -40°C~145°C