  • NIS5101E2T1
NIS5101E2T1
advertisement
Manufacturer No:
NIS5101E2T1
HK JDW NO:
598-NIS5101E2T1
Datasheet:
NIS5101E2T1
Purchasing and Inquiry
NIS5101E2T1 Overview
In the SPak-7 (7 leads + Tab) package you will find it.Currently, there are 1 channels accessible.It's packaged in a Tape & Reel (TR) shape.Hot-swappable device has a total of 7 terminations.SINGLE is the terminal position of the device.The device consists of a total of 7 pins.High efficiency can be achieved by using 48V as supply voltage.There is a Surface Mount-like arrangement.Hot-swappable device is classified as a Hot Swap Controller electrical component.To ensure reliable operation, set the temperature to -40°C~145°C.A -48V application is available for the device.There is a reference to it in Auto Retry, Thermal Limit.Hot-swappable device should work if you use a 100VV power source.Numbers in the NIS5101 family include it.Hot-swappable device is necessary to use 7 pins in order to operate the device.This gadget is self-contained in?Power Management Circuits.Current Limit, OVP, UVLO features are programmable.The position of the object is in the direction of Surface Mount.6.5AV is the device's maximum output.110V output voltages are capable of high efficiency.
NIS5101E2T1 Features
The terminal position of 7
Features of Auto Retry, Thermal Limit
Programmable features of Current Limit, OVP, UVLO
Output voltage of 110V
NIS5101E2T1 Applications
There are a lot of ON Semiconductor NIS5101E2T1 hot swap controllers applications.
  • ISDN system
  • PC board hot swap insertion and removal
  • Identify faulty boards
  • Redundant negative voltage supplies
  • DC boost circuit
  • Data communication systems
  • Short-circuit protection in real time
  • Servers
  • Telecom server
  • Disconnect faulty loads before supply voltage drops
Step5Bar-code shipping tag
NIS5101E2T1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Operating Temperature
    -40°C~145°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Auto Retry, Thermal Limit
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Voltage - Supply
    100V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    48V
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
    Not Qualified
  • Output Voltage
    110V
  • Current - Output (Max)
    6.5A
    CURRENT LIMIT, OVLO, (UVLO, ENABLE)
  • Height
    2.03mm
  • Length
    9.52mm
  • Width
    8mm