  • NKAL25FB20R0
NKAL25FB20R0
advertisement
Manufacturer No:
NKAL25FB20R0
HK JDW NO:
762-NKAL25FB20R0
Package:
Axial, Box
Datasheet:
NKAL25FB20R0
Description:
RES CHAS MNT 20 OHM 1% 25W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NKAL25FB20R0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    Axial, Box
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    LUG
  • Mounting Feature
    Flanges
  • Housing Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~275°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
  • Series
    KAL
  • Size / Dimension
    1.063Lx1.079W 27.00mmx27.40mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Moisture Resistant, Non-Inductive
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±30ppm/°C
  • Resistance
    20Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Composition
    Wirewound
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    25W
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Lead Style
    Solder Lugs
  • Lead/Base Style
    Solder
  • Coating, Housing Type
    Aluminum
  • Height
    14.7066mm
  • Height Seated (Max)
    0.577 14.66mm