  • NL17SV00XV5T2G
NL17SV00XV5T2G
advertisement
Manufacturer No:
NL17SV00XV5T2G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NL17SV00XV5T2G
Package:
SOT-553
Datasheet:
NL17SV00XV5T2G
Description:
2.3 ns ns 4.5 ns ns 1.7mm mm Gates & Inverters 600μm mm Surface Mount Surface Mount 0.9V~3.6V V 900nA μA
Purchasing and Inquiry
NL17SV00XV5T2G Overview
Packed in SOT-553, the part is convenient for shipping overseas. High reliability is achieved by using advanced packaging method Tape & Reel (TR). This logic works according to the NAND Gate principle. Voltage 0.9V~3.6V ensures the part's full functionality. Around -40°C~85°C is the extended operating temperature. Surface Mount is the location of the part. In the low and high states of output current, the current is 24mA 24mA. The series 17SV contains it. The total number of terminations is 5. In addition to 1 functions that significantly boost the user experience, the part includes 1 other features. It represents the AUP/ULP/V product family. Use 17SV00 to search for device variants. A total of 5 pins are injected into the part body. There are many applications for this logic device, mounted at Surface Mount. You can find the functions of the 5 pins in the datasheets. The part supports 2 inputs. In the quiescent state, the part has 900nA current flowing through it. It is a typical Gates logic device. Devices require a minimum voltage of 0.9V. 3.6V is the maximum supply voltage (Vsup). A method of industry TAPE AND REEL is included in the package. Gates with a 1 logic.
NL17SV00XV5T2G Features
NAND Gate Logic Type
Operating Temperature: -40°C~85°C
AUP/ULP/V Family
Quiescent Current: 900nA
1 Gates
NL17SV00XV5T2G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NL17SV00XV5T2G Gates and Inverters applications.
  • In-vehicle system
  • VCD
  • Small ground power station
  • Induction cooker
  • Air conditioner
  • Island protection
  • Grid adaptation function
  • Overcurrent/Short circuit protection
  • Remote monitoring
  • Sewing machine
Step5Bar-code shipping tag
NL17SV00XV5T2G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Schmitt Trigger
    NO
  • Logic Level - Low
    0.7V ~ 0.8V
  • Logic Level - High
    1.6V ~ 2V
  • Height
    600μm
  • Length
    1.7mm
  • Width
    1.3mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-553
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    17SV
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Gates
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    0.9V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    17SV00
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.9V
  • Propagation Delay
    2.3 ns
  • Quiescent Current
    900nA
  • Turn On Delay Time
    4.5 ns
  • Family
    AUP/ULP/V
  • Logic Function
    NAND
  • Number of Inputs
    2
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Current - Output High, Low
    24mA 24mA
  • Logic Type
    NAND Gate
  • Number of Gates
    1
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    2.3ns @ 3V, 30pF