  • NLW300-16
NLW300-16
advertisement
Manufacturer No:
NLW300-16
HK JDW NO:
192-NLW300-16
Package:
Axial, Can
Datasheet:
NLW300-16
Description:
NLW 300μF Capacitor -10% +75% Bulk Through Hole 370mA 0.400Diax1.320L 10.16mmx33.53mm -40°C~105°C Polar Axial, Can
Step5Bar-code shipping tag
NLW300-16
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
  • Series
    NLW
  • Size / Dimension
    0.400Diax1.320L 10.16mmx33.53mm
  • Tolerance
    -10% +75%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    300μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.1Ohm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    370mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    370mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    425.5mA @ 10kHz
  • Diameter
    10.16mm
  • Height
    33.528mm