  • NMC-H1206NPO101J200TRPF
NMC-H1206NPO101J200TRPF
advertisement
Manufacturer No:
NMC-H1206NPO101J200TRPF
Manufacturer:
NIC Components
HK JDW NO:
10881-NMC-H1206NPO101J200TRPF
Package:
1206
Description:
100pF Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 1206
Step5Bar-code shipping tag
NMC-H1206NPO101J200TRPF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    100pF
  • Packing Method
    TR, PUNCHED
  • Depth
    1.6mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    200V
  • Height
    1.8mm
  • Length
    3.2mm