  • NP0120TAT1G
NP0120TAT1G
advertisement
Manufacturer No:
NP0120TAT1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NP0120TAT1G
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
NP0120TAT1G
Description:
ON SEMICONDUCTOR NP0120TAT1GSURGE PROTECTOR, 12V, TSOP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NP0120TAT1G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    25 Weeks
  • Lifecycle Status
    LAST SHIPMENTS (Last Updated: 4 days ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    5
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    11pF
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Max Reverse Leakage Current
    500nA
  • Peak Pulse Current
    50A
  • Reverse Standoff Voltage
    12V
  • Direction
    Bidirectional
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Hold Current
    50mA
  • Trigger Device Type
    SILICON SURGE PROTECTOR
  • Voltage - Off State
    12V
  • ESD Protection
  • Voltage - Breakover
    30V
  • Min Breakdown Voltage
    12.5V
  • Height
    1.05mm
  • Length
    3mm
  • Width
    1.5mm