  • NP60N055VUK-E1-AY
NP60N055VUK-E1-AY
advertisement
Manufacturer No:
NP60N055VUK-E1-AY
HK JDW NO:
668-NP60N055VUK-E1-AY
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
NP60N055VUK-E1-AY
Description:
Trans MOSFET N-CH 55V 60A Automotive 3-Pin(2+Tab) TO-252 T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NP60N055VUK-E1-AY
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Single
  • Power Dissipation-Max
    1.2W Ta 105W Tc
  • Power Dissipation
    1.2W
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    5.5m Ω @ 30A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 253μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    3750pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    60A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    63nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    55V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Continuous Drain Current (ID)
    60A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V