  • NPA-500B-015A
NPA-500B-015A
advertisement
Manufacturer No:
NPA-500B-015A
HK JDW NO:
58-NPA-500B-015A
Package:
14-SOIC Module, Top Port
Datasheet:
NPA-500B-015A
Purchasing and Inquiry
NPA-500B-015A Overview
It is included with the 14-SOIC Module, Top Port package as a convenience. In order to ensure reliable performance, the transducers should be set to -40°C~125°C. When the supply voltage is 4.75V~5.25V, the transducers will operate well. To ensure proper operation of the transducers, it is necessary to connect the 14 pins. There is a Cut Tape (CT) package for this electronic component. A nominal supply current of 1mA can make the transducers operate normally. This device requires a voltage release from the transducers of 5V to function effectively. To keep the transducers operating continuously at rated ambient temperatures, the DC voltage should be 5V.
NPA-500B-015A Features
Moisture Sensitivity Level: 5A (24 Hours)
Package / Case: 14-SOIC Module, Top Port
Operating Temperature: -40°C~125°C
14 Pins
NPA-500 series
Operating Pressure: 15PSI (103.42kPa)
Operating Supply Voltage: 5V
NPA-500B-015A Applications
There are a lot of Amphenol Advanced Sensors NPA-500B-015A Transducers applications.
  • Air brake pressure monitoring
  • Weather forecast
  • Weather Forecasting
  • Mobile phones / GPS
  • Process Control
  • Automotive applications (barometric air pressure measurement)
  • Medical instrumentation
  • Air movement control
  • Kidney dialysis machines
  • Portable health care devices
Step5Bar-code shipping tag
NPA-500B-015A
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-SOIC Module, Top Port
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2014
  • Series
    NPA-500
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Amplified Output, Temperature Compensated
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5A (24 Hours)
  • Termination
    Gull Wing
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Applications
    Board Mount
  • Voltage - Rated DC
    5V
  • Voltage - Supply
    4.75V~5.25V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Output
    0.5 V ~ 4.5 V
  • Termination Style
    Gull Wing
  • Output Voltage
    5V
  • Output Type
    Analog Voltage
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Operating Supply Current
    1.5mA
  • Impedance
    5kOhm
  • Nominal Supply Current
    1mA
  • Number of Bits
    14
  • Accuracy
    ±1.5%
  • Pressure Type
    Absolute
  • Port Size
    Male - 0.12 3mm Tube Dual
  • Linearity
    0.25 %
  • Maximum Pressure
    60PSI (413.69kPa)
  • Sensors/Transducers Type
    PRESSURE SENSOR,PEIZORESISTIVE
  • Max Pressure
    60 PSI