  • NPC-1210-015D-1-S
NPC-1210-015D-1-S
advertisement
Manufacturer No:
NPC-1210-015D-1-S
HK JDW NO:
58-NPC-1210-015D-1-S
Package:
8-DIP Module
Datasheet:
NPC-1210-015D-1-S
Purchasing and Inquiry
NPC-1210-015D-1-S Overview
NPC-1210-015D-1-S Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Package / Case: 8-DIP Module
Operating Temperature: -40°C~125°C
NPC-1210 series
Operating Pressure: 15PSI (103.42kPa)
NPC-1210-015D-1-S Applications
There are a lot of Amphenol Advanced Sensors NPC-1210-015D-1-S Transducers applications.
  • Level indicators
  • Indoor/Outdoor Navigation (dead-reckoning, floor/elevator/step detection)
  • Air movement control
  • High resolution altimeters, variometers
  • Weather forecast
  • AR & VR applications
  • Kidney dialysis machines
  • Health care(e.g. fall detection, air flow monitoring, smart inhaler)
  • Home appliance
Step5Bar-code shipping tag
NPC-1210-015D-1-S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Operating Pressure
    15PSI (103.42kPa)
  • Pressure Type
    Differential
  • Port Style
    Barbless
  • Port Size
    Male - 0.13 3.23mm Tube Dual
  • Maximum Pressure
    45PSI (310.26kPa)
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Package / Case
    8-DIP Module
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Series
    NPC-1210
  • Feature
    Temperature Compensated
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    Board Mount
  • Output
    0 mV ~ 100 mV
  • Termination Style
    PC Pin
  • Output Type
    Wheatstone Bridge
  • Operating Supply Current
    1.5mA
  • Accuracy
    ±0.1%