  • NPC-1220-050A-3-L
NPC-1220-050A-3-L
advertisement
Manufacturer No:
NPC-1220-050A-3-L
HK JDW NO:
58-NPC-1220-050A-3-L
Package:
8-DIP Module
Datasheet:
NPC-1220-050A-3-L
Description:
NPC-1220 Series Absolute Pressure Sensor Wheatstone Bridge -40°C~125°C 50PSI (344.74kPa) Barbless ±0.1% 0 mV ~ 50 mV Temperature Compensated
Quantity:
In Stock : 15113
Step5Bar-code shipping tag
NPC-1220-050A-3-L
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Package / Case
    8-DIP Module
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    NPC-1220
  • Feature
    Temperature Compensated
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PCB
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    Board Mount
  • Output
    0 mV ~ 50 mV
  • Termination Style
    PC Pin
  • Output Voltage
    50mV
  • Output Type
    Wheatstone Bridge
  • Accuracy
    ±0.1%
  • Operating Pressure
    50PSI (344.74kPa)
  • Pressure Type
    Absolute
  • Port Style
    Barbless
  • Port Size
    Male - 0.12 3.04mm Tube