  • NPC221M4D8ZATR500F
NPC221M4D8ZATR500F
advertisement
Manufacturer No:
NPC221M4D8ZATR500F
Manufacturer:
NIC Components
HK JDW NO:
10881-NPC221M4D8ZATR500F
Package:
Description:
NPC 220μF Capacitor 3500mA
Step5Bar-code shipping tag
NPC221M4D8ZATR500F
    Select All
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (DRY/SOLID)
  • Series
    NPC
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Capacitance
    220μF
  • Packing Method
    TR, 13 INCH
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Size Code
    2917
  • Leakage Current
    0.0352mA
  • Ripple Current
    3500mA
  • Tan Delta
    0.1
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%
  • ESR
    9 mΩ
  • Height
    2.9mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm