  • NPI-19J-100AV
NPI-19J-100AV
advertisement
Manufacturer No:
NPI-19J-100AV
HK JDW NO:
58-NPI-19J-100AV
Package:
Cylinder
Datasheet:
NPI-19J-100AV
Description:
NPI-19 Series Absolute Pressure Sensor Wheatstone Bridge -40°C~125°C 100PSI (689.48kPa) Threaded ±0.25% 0 mV ~ 100 mV 10V Temperature Compensated
Quantity:
In Stock : 23
Step5Bar-code shipping tag
NPI-19J-100AV
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Package / Case
    Cylinder
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Series
    NPI-19
  • Feature
    Temperature Compensated
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Cable
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    Board Mount
  • Voltage - Supply
    10V
  • Output
    0 mV ~ 100 mV
  • Termination Style
    Flex Cable
  • Output Voltage
    100mV
  • Output Type
    Wheatstone Bridge
  • Operating Supply Current
    1mA
  • Accuracy
    ±0.25%
  • Operating Pressure
    100PSI (689.48kPa)
  • Pressure Type
    Absolute
  • Port Style
    Threaded
  • Port Size
    Male - 1/8 3.18mm NPT