  • NRC100J102TRF
NRC100J102TRF
advertisement
Manufacturer No:
NRC100J102TRF
HK JDW NO:
10881-NRC100J102TRF
Package:
Molded
Datasheet:
NRC100J102TRF
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Thick Film, 1kOhm, 5%,
Quantity:
In Stock : 12800
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
NRC100J102TRF
  • Package / Case
    Molded
  • Tolerance
    5%
  • Temperature Coefficient
    250 ppm/°C
  • Resistance
    1kOhm
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power Rating
    1W
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH
  • Depth
    3.2mm
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Working Voltage
    250V
  • Size Code
    2512
  • Rated Temperature
    70°C
  • Length
    6.3mm