  • NRF24AP2-USBQ32-R7
NRF24AP2-USBQ32-R7
advertisement
Manufacturer No:
NRF24AP2-USBQ32-R7
HK JDW NO:
572-NRF24AP2-USBQ32-R7
Purchasing and Inquiry
NRF24AP2-USBQ32-R7 Overview
The 32-VFQFN Exposed Pad package saves space on the board. RF transceiver's mounting is done according to the Surface Mount method.With transceiver RF's high efficiency and reliable performance, it emerges as a TxRx Only.High reliability is achieved with advanced transceiver RF' packaging Tape & Reel (TR).Frequency 2.4GHz is the basis of operation.
NRF24AP2-USBQ32-R7 Features
TxRx Only
Tape & Reel (TR) is used
NRF24AP2-USBQ32-R7 Applications
There are a lot of Nordic Semiconductor ASA NRF24AP2-USBQ32-R7 RF Transceiver ICs applications.
  • Chemical Sensors
  • Transmit
  • Security Systems
  • Home and Security
  • Smart Meters
  • POS Terminals
  • M2M Communication
  • Consumer Electronics
  • Remote Device Management
  • Utility and Smart Energy
Step5Bar-code shipping tag
NRF24AP2-USBQ32-R7
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    32
  • Type
    TxRx Only
  • HTS Code
  • Voltage - Supply
    4V~5.25V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    2.4GHz
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-N32
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3V
  • Max Supply Current
    2mA
  • RF Family/Standard
    General ISM > 1GHZ
  • Current - Receiving
    22mA
  • Current - Transmitting
    16mA~20mA