  • NRF24AP2-USBQ32-T
NRF24AP2-USBQ32-T
advertisement
Manufacturer No:
NRF24AP2-USBQ32-T
HK JDW NO:
572-NRF24AP2-USBQ32-T
Package:
32-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
NRF24AP2-USBQ32-T
Purchasing and Inquiry
NRF24AP2-USBQ32-T Overview
The 32-VFQFN Exposed Pad package saves space on the board. RF transceiver's mounting is done according to the Surface Mount method.With transceiver RF's high efficiency, it appears as a TxRx Only.High reliability can be achieved by using the advanced transceiver RF' packaging Tray.32 pins are on the transceiver RF circuit board.In the 2.4GHz frequency range, RF transceiver operates .
NRF24AP2-USBQ32-T Features
TxRx Only
Tray is used
32 pins
NRF24AP2-USBQ32-T Applications
There are a lot of Nordic Semiconductor ASA NRF24AP2-USBQ32-T RF Transceiver ICs applications.
  • Low Noise Amplifier (LNA)
  • Home and Security
  • Utility and Smart Energy
  • Industrial and Data Logger
  • Low-power IoT applications
  • Consumer Electronics
  • Power management
  • Chemical Sensors
  • Health care
Step5Bar-code shipping tag
NRF24AP2-USBQ32-T
    YES
  • Number of Pins
    32
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2007
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    32
  • Voltage - Supply
    4V~5.25V
  • Supply Voltage
    3V
  • Depth
    5mm
  • Frequency
    2.4GHz
  • Power Supplies
    3V
  • Number of Channels
    8
  • Supply Current-Max
    2mA
  • RF Family/Standard
    General ISM > 1GHZ
  • Current - Receiving
    22mA
  • Current - Transmitting
    16mA~20mA
  • Modulation
    GFSK
  • Sensitivity (dBm)
    -85 dBm
  • Length
    5mm