  • NRF24L01-REEL7
NRF24L01-REEL7
advertisement
Manufacturer No:
NRF24L01-REEL7
HK JDW NO:
572-NRF24L01-REEL7
Package:
20-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
NRF24L01-REEL7
Purchasing and Inquiry
NRF24L01-REEL7 Overview
Space is saved using RF transceiver IC's 20-VFQFN Exposed Pad package. RF transceiver is mounted using Surface Mount.Initially, it emerges as a TxRx Only with transceiver RF's high efficiency and a high degree of reliability.Advanced transceiver RF' packaging Tape & Reel (TR) is used to provide high reliability.This system operates at 2.4GHz frequency.
NRF24L01-REEL7 Features
20-VFQFN Exposed Pad package
Tape & Reel (TR) is used
NRF24L01-REEL7 Applications
There are a lot of Nordic Semiconductor ASA NRF24L01-REEL7 RF Transceiver ICs applications.
  • HVAC
  • POS Terminals
  • Receive
  • Medical
  • Home and Security
  • Retail
  • Industrial Controls
  • Power Amplifier (PA)
  • LED Lighting
  • Smart Meters
Step5Bar-code shipping tag
NRF24L01-REEL7
  • Package / Case
    20-VFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    20
  • Type
    TxRx Only
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Voltage - Supply
    1.9V~3.6V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Depth
    4mm
  • Frequency
    2.4GHz
  • Pin Count
    20
  • JESD-30 Code
    S-XQCC-N20
  • RF Family/Standard
    General ISM > 1GHZ
  • Data Rate (Max)
    2Mbps
  • Serial Interfaces
    SPI
  • Current - Receiving
    11.1mA~12.3mA
  • Current - Transmitting
    7mA~11.3mA
  • Modulation
    GFSK
  • Sensitivity (dBm)
    -85 dBm
  • Height Seated (Max)
    0.95mm
  • Length
    4mm