  • NRF8002-R1Q32-T
NRF8002-R1Q32-T
advertisement
Manufacturer No:
NRF8002-R1Q32-T
Manufacturer:
Nordic Semiconductor
HK JDW NO:
572-NRF8002-R1Q32-T
Package:
32-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
NRF8002-R1Q32-T
Purchasing and Inquiry
NRF8002-R1Q32-T Overview
32-VFQFN Exposed Pad saves RF transceiver IC's board space. Surface Mount is used to mount the RF transceiver's mounting.As a result, it appears as a TxRx Only with transceiver RF's a high efficiency and a high degree of reliability.High reliability is achieved by using advanced transceiver RF' packagings Tray.transceiver RF circuit boards with 32 pins are designed.The mount is attached to Surface Mount.In order for this RF transceiver to function, the supply voltage (Vsup) cannot be less than 1.9V.Frequency 2.4GHz is the basis of operation.
NRF8002-R1Q32-T Features
32-VFQFN Exposed Pad package
Surface Mount for mounting
TxRx Only
Tray is used
32 pins
1.9V volts
NRF8002-R1Q32-T Applications
There are a lot of Nordic Semiconductor ASA NRF8002-R1Q32-T RF Transceiver ICs applications.
  • M2M Communication
  • Industrial Controls
  • LED Lighting
  • Security Systems
  • Smart Meters
  • Health care
  • Remote Device Management
  • Fitness
  • Automotive
Step5Bar-code shipping tag
NRF8002-R1Q32-T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    32-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    32
  • Supplier Device Package
    32-QFN (5x5)
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2005
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Type
    TxRx Only
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Voltage - Supply
    1.9V~3.6V
  • Frequency
    2.4GHz
  • Operating Supply Voltage
    3V
  • Interface
    2-Wire, UART
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    1.9V
  • Data Bus Width
    8b
  • Number of Timers/Counters
    2
  • Protocol
    Bluetooth v4.0
  • Power - Output
    0dBm
  • RF Family/Standard
    Bluetooth
  • Sensitivity
    -87dBm
  • Data Rate (Max)
    1Mbps
  • Serial Interfaces
    UART
  • Current - Receiving
    14.5mA
  • Current - Transmitting
    14.5mA
  • Modulation
    GFSK
  • Sensitivity (dBm)
    -87 dBm
  • Height
    850μm
  • Length
    5mm
  • Width
    5mm