  • NRSH152M10V8X20F
NRSH152M10V8X20F
advertisement
Manufacturer No:
NRSH152M10V8X20F
Manufacturer:
NIC Components
HK JDW NO:
10881-NRSH152M10V8X20F
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
1.5mF Capacitor 20% Bulk 1.5A 3.5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
NRSH152M10V8X20F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.5mF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    29mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Leakage Current
    0.15mA
  • Ripple Current
    1.5A
  • Life (Hours)
    8000 hours
  • Tan Delta
    0.19
  • Diameter
    8mm
  • Height
    20mm