  • NRVHP8H200MFDT1G
NRVHP8H200MFDT1G
advertisement
Manufacturer No:
NRVHP8H200MFDT1G
HK JDW NO:
598-NRVHP8H200MFDT1G
Package:
8-PowerTDFN
Datasheet:
NRVHP8H200MFDT1G
Step5Bar-code shipping tag
NRVHP8H200MFDT1G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    48 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-PowerTDFN
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, SWITCHMODE™
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    6
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F6
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
  • Number of Elements
    2
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    910mV @ 8A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Output Current-Max
    4A
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    200V
  • Current - Average Rectified (Io)
    4A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    30ns
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    200V
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    80A