  • NRWP102M35V10X20TBF
NRWP102M35V10X20TBF
advertisement
Manufacturer No:
NRWP102M35V10X20TBF
HK JDW NO:
10881-NRWP102M35V10X20TBF
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
1mF Capacitor 20% 865mA 5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
NRWP102M35V10X20TBF
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    1mF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    230mOhm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    35V
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Leakage Current
    0.35mA
  • Ripple Current
    865mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.14
  • Diameter
    10mm
  • Height
    20mm