  • NRZJ331M35V8X20F
NRZJ331M35V8X20F
advertisement
Manufacturer No:
NRZJ331M35V8X20F
Manufacturer:
NIC Components
HK JDW NO:
10881-NRZJ331M35V8X20F
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
330μF Capacitor 20% 1.96A 3.5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
NRZJ331M35V8X20F
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Tolerance
    20%
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Through Hole
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    330μF
  • Packing Method
    BULK
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    41mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    35V
  • Ripple Current
    1.96A
  • Tan Delta
    0.12
  • Current - Leakage
    3μA
  • Diameter
    8mm
  • Height
    20mm