  • NSP500JB-16R
NSP500JB-16R
advertisement
Manufacturer No:
NSP500JB-16R
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-NSP500JB-16R
Package:
Axial
Datasheet:
NSP500JB-16R
Description:
FIXED RESISTOR, 16Ohm, 5W, Wirewound,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NSP500JB-16R
  • Package / Case
    Axial
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    NSP
  • Size / Dimension
    0.374 x 0.354 Rectangularx0.866L 9.50mmx9.00mmx22.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Anti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Non-Inductive, Safety
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±300ppm/°C
  • Resistance
    16Ohm
  • Composition
    Wirewound
  • Power (Watts)
    5W
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    5W
  • Working Voltage
    350V
  • Lead Diameter
    0.8 mm