  • NSR10F40NXT5G
NSR10F40NXT5G
advertisement
Manufacturer No:
NSR10F40NXT5G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NSR10F40NXT5G
Package:
2-XDFN
Datasheet:
NSR10F40NXT5G
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NSR10F40NXT5G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2-XDFN
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Max Power Dissipation
    1.16W
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Base Part Number
    NSR10F40
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 40V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    490mV @ 1A
  • Forward Current
    1A
  • Max Reverse Leakage Current
    100μA
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Max Surge Current
    18A
  • Output Current-Max
    1A
  • Current - Average Rectified (Io)
    1A DC
  • Forward Voltage
    490mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    40V
  • Average Rectified Current
    1A
  • Peak Reverse Current
    100nA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    40V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    18A
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    18A