  • NSV50350ADT4G
NSV50350ADT4G
advertisement
Manufacturer No:
NSV50350ADT4G
HK JDW NO:
598-NSV50350ADT4G
Datasheet:
NSV50350ADT4G
Description:
3 Pin Current regulatorAutomotive, AEC-Q101 Series -55°C~175°C
Purchasing and Inquiry
NSV50350ADT4G Overview
Including buck boost converter in package Tape & Reel (TR) is a good idea.A package in the way of TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 is used for voltage regulator.Current regulator is mounted by Surface Mount.As a rule of thumb, the operating temperature should not exceed -55°C~175°C.In computers and other communication constant current regulators, 3 pins are pronged contacts that form part of a signal interface.This current regulator is mounted by Surface Mount.The output current of 350mA makes it a very flexible power converter when it comes to design.Strong/weak growth of channels: 1.It is of this type that the Automotive, AEC-Q101 series FPGAs are.As a result of its maximum input voltage, 50V has maximum design power converter flexibility.The maximal output current of 350mA makes it feature maximum voltage regulator's design flexibility.
NSV50350ADT4G Features
Tape & Reel (TR) package
Automotive, AEC-Q101 series
NSV50350ADT4G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NSV50350ADT4G Current Regulation/Managements applications.
  • Engine management
  • Battery chargers
  • Level translating
  • Power supply current measurement
  • Automotive current measurement
  • Power management
  • DC-to-dc converters
  • Battery management
  • Over current monitor
  • Diesel injection controls
Step5Bar-code shipping tag
NSV50350ADT4G
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C
  • Published
    2006
    Current Regulator
  • Max Output Current
    350mA
  • Number of Channels
    1
  • Current - Output
    350mA
  • Accuracy
    ±10%
  • Max Input Voltage
    50V