  • NTB30N06LT4
NTB30N06LT4
advertisement
Manufacturer No:
NTB30N06LT4
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NTB30N06LT4
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
NTB30N06LT4
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tape & Reel (TR) 46m Ω @ 15A, 5V ±15V 1150pF @ 25V 32nC @ 5V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Quantity:
In Stock : 5423
Step5Bar-code shipping tag
NTB30N06LT4
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn80Pb20)
  • HTS Code
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Voltage - Rated DC
    60V
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Current Rating
    30A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    88.2W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    88.2W
  • Case Connection
    DRAIN
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    46m Ω @ 15A, 5V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1150pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    30A Ta
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    32nC @ 5V
  • Rise Time
    200ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    5V
  • Vgs (Max)
    ±15V
  • Fall Time (Typ)
    62 ns
  • Turn-Off Delay Time
    15.6 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    30A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    15V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.046Ohm
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    60V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    90A