  • NTC-T155K16TRA
NTC-T155K16TRA
advertisement
Manufacturer No:
NTC-T155K16TRA
Manufacturer:
NIC Components
HK JDW NO:
10881-NTC-T155K16TRA
Package:
Datasheet:
Description:
1.5μF 10% 8Ohm 2-Termination POLARIZED
Step5Bar-code shipping tag
NTC-T155K16TRA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -/+12ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.5μF
  • Packing Method
    TR
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Dielectric
    Tantalum
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    8Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Size Code
    1206
  • Tan Delta
    0.04
  • Current - Leakage
    500nA
  • Height
    1.6mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm