  • NTCAFLEX05103HH
NTCAFLEX05103HH
advertisement
Manufacturer No:
NTCAFLEX05103HH
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-NTCAFLEX05103HH
Package:
Disc on Flex Cable
Datasheet:
NTCAFLEX05103HH
Purchasing and Inquiry
NTCAFLEX05103HH Overview
Typically, NTC thermistors are packaged in a Bulk package. Disc on Flex Cable includes it for your convenience. NTC thermistors are required to have a resistance tolerance of ±3% in order to function. Ensure that the temperature of NTC thermistors is set to -40°C~125°C in order to ensure reliable performance. Providing NTC thermistors with a maximum operating temperature of 125°C facilitates reliable operation. It is recommended that NTC thermistors operate at a minimum temperature of -40°C for relibility reasons. Power settings for NTC thermistors are limited to 60mW. A NTC thermistors is capable of dissipating a maximum of 60mW of power.
NTCAFLEX05103HH Features
Package/Case: Bulk
NTCA Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
10kOhm Resistance
Mounting Type: User Defined
3% Tolerance
NTCAFLEX05103HH Applications
There are a lot of Vishay BC Components NTCAFLEX05103HH NTC Thermistors applications.
  • Medical Equipment and Patient Monitoring
  • Heating, Ventilation & Air Conditioning
  • Automotive Electronics
  • Sensing and control in consumer and industrial applications
  • Temperature control of Switch Mode Power Supplies
  • LCD compensation
  • Liquid Crystal Display
  • CD players
  • Air-conditioning systems
Step5Bar-code shipping tag
NTCAFLEX05103HH
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    User Defined
  • Package / Case
    Disc on Flex Cable
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    NTCA
  • Tolerance
    3%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Resistance
    10kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Power Rating
    60mW
  • Max Power Dissipation
    60mW
  • Lead Diameter
    2.5 mm
  • Power - Max
    60mW
  • Resistance Tolerance
    ±3%
  • Resistance in Ω @ 25°C
    10k
  • B Value Tolerance
    ±1%