  • NTCALUG02A502G
NTCALUG02A502G
advertisement
Manufacturer No:
NTCALUG02A502G
HK JDW NO:
886-NTCALUG02A502G
Package:
Ring Lug
Datasheet:
NTCALUG02A502G
Purchasing and Inquiry
NTCALUG02A502G Overview
Usually, NTC thermistors are packaged in a Bulk. It is included in the Ring Lug package for convenience. When it comes to NTC thermistors, they have a resistance tolerance of ±2%. Set NTC thermistors to -55°C~125°C for reliable performance. Each of these NTC thermistors has a total of 2 terminations. It is necessary to connect the 2 pins of NTC thermistors so that they can function. In addition, the electronic component has the capability of absorbing power dissipation of 0.1W. There is a maximum power dissipation of 100mW for NTC thermistors.
NTCALUG02A502G Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
Automotive, AEC-Q200, NTCA Series
Operating Temperature: -55°C~125°C
5kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.1W
Mounting Type: Free Hanging
2% Tolerance
NTCALUG02A502G Applications
There are a lot of Vishay BC Components NTCALUG02A502G NTC Thermistors applications.
  • CD players
  • Medical Equipment and Patient Monitoring
  • Household appliances such as refrigerators, water coolers, dishwashers and many others
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Temperature detection of battery cells
  • Refrigeration
  • LCD compensation
  • Temperature regulation and measurement
  • Liquid Crystal Display
  • Temperature measurement and compensation
Step5Bar-code shipping tag
NTCALUG02A502G
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging
  • Package / Case
    Ring Lug
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    Automotive, AEC-Q200, NTCA
  • Tolerance
    2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • Termination
    Wire
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    5kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Depth
    4.1mm
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Lead Length
    1.77 45.00mm
  • Terminal Placement
    RADIAL
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    1000V
  • Resistance Tolerance
    ±2%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE SENSING
  • Resistance in Ω @ 25°C
    5k
  • B Value Tolerance
    ±0.5%
  • B25/85
    3984K
  • Thermal Sensitivity Index
    3984 K
  • Length
    8.5mm