  • NTCG104KF104F
NTCG104KF104F
advertisement
Manufacturer No:
NTCG104KF104F
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-NTCG104KF104F
Package:
0402
Datasheet:
NTCG104KF104F
Purchasing and Inquiry
NTCG104KF104F Overview
Those are the thermistors that come in a Cut Tape. It is included in 0402 as a convenience. NTC thermistors are capable of reliable operation at a maximum operating temperature of 125°C. In order to preserve reliability, NTC thermistors should not be operated at temperatures below -40°C. Total number of terminations on these NTC thermometers is 2. In order for NTC thermistors to work properly, they must have their 2 pins connected.
NTCG104KF104F Features
2 Pins
Package/Case: Cut Tape
100kOhm Resistance
1% Tolerance
NTCG104KF104F Applications
There are a lot of TDK Corporation NTCG104KF104F NTC Thermistors applications.
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
  • Liquid Crystal Display
  • Battery packs
  • Battery Packs and Portable Electronics
  • Temperature measurement,compensation in consumer and industrial applications
  • Automotive Electronics
  • Electronic Thermometers
  • Medical Equipment and Apparatus
  • Heating systems
  • CD players
Step5Bar-code shipping tag
NTCG104KF104F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0402
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Cut Tape
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    100kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Depth
    500μm
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Terminal Placement
    DUAL
  • Accuracy
    1 %
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE SENSING
  • Thermal Sensitivity Index
    4485 K
  • Height
    500μm
  • Length
    1mm