  • NTCLE100E3101GB0
NTCLE100E3101GB0
advertisement
Manufacturer No:
NTCLE100E3101GB0
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-NTCLE100E3101GB0
Package:
Bead
Datasheet:
NTCLE100E3101GB0
Purchasing and Inquiry
NTCLE100E3101GB0 Overview
NTC thermistors comes in the package of a Bulk. Bead includes it for your convenience. A NTC thermistor must have a resistance tolerance of ±2% in order to operate. Temperature setting NTC thermistors to -40°C~125°C is recommended to ensure reliable performance. NTC thermistors work reliably at 125°C as their maximum operating temperature. Optimal reliability requires a minimum temperature of -40°C for NTC thermistors. In order for the NTC thermistors to function correctly, the 2 pins must be connected. As a result, the NTC thermistors set their maximum power at 500mW.
NTCLE100E3101GB0 Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
Operating Temperature: -40°C~125°C
100Ohm Resistance
Mounting Type: Through Hole
NTCLE100E3101GB0 Applications
There are a lot of Vishay BC Components NTCLE100E3101GB0 NTC Thermistors applications.
  • Temperature compensation of display contrast
  • Heating, Ventilation & Air Conditioning
  • Temperature compensation for crystal oscillator
  • Temperature compensation for ink-viscosity (Inkjet Printer)
  • Water heaters
  • Battery packs
  • Temperature measurement,compensation in consumer and industrial applications
  • Household appliances such as refrigerators, water coolers, dishwashers and many others
  • Temperature compensation for semiconductor devices
  • Temperature measurement and compensation
Step5Bar-code shipping tag
NTCLE100E3101GB0
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Bead
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Resistance
    100Ohm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Depth
    4mm
  • Lead Length
    0.55 14.00mm
  • Power - Max
    500mW
  • Resistance Tolerance
    ±2%
  • Resistance in Ω @ 25°C
    100
  • B Value Tolerance
    ±1.5%
  • B25/85
    3560K
  • Length
    5mm