  • NTCLE100E3103GB0
NTCLE100E3103GB0
advertisement
Manufacturer No:
NTCLE100E3103GB0
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-NTCLE100E3103GB0
Package:
Bead
Datasheet:
NTCLE100E3103GB0
Purchasing and Inquiry
NTCLE100E3103GB0 Overview
Thermistors from NTC come in the form of a Bulk package. It is included in Bead as a convenience. Typically, NTC thermistors have a resistance tolerance of ±2%. Setting NTC thermistors to -40°C~125°C ensures reliable performance. Featuring a total of 2 terminations, these NTC thermistors are used in various applications. In order for NTC thermistors to work properly, they must have their 2 pins connected. Dissipation of energy of 0.5W can be absorbed by the electronic component. Typical NTC thermistors operate with a maximum power dissipation of 500mW.
NTCLE100E3103GB0 Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
Operating Temperature: -40°C~125°C
10kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.5W
Mounting Type: Through Hole
2% Tolerance
NTCLE100E3103GB0 Applications
There are a lot of Vishay BC Components NTCLE100E3103GB0 NTC Thermistors applications.
  • Temperature Regulation and Measurement
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Household appliances such as refrigerators, water coolers, dishwashers and many others
  • Temperature measurement,compensation in consumer and industrial applications
  • LCD compensation
  • Automotive Electronics
  • CD players
  • Medical Equipment and Patient Monitoring
Step5Bar-code shipping tag
NTCLE100E3103GB0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Bead
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2017
  • Tolerance
    2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    10kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Power Rating
    500mW
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Depth
    3mm
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Lead Pitch
    2.54mm
  • Lead Length
    0.59 15.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Accuracy
    0.75 %
  • Resistance Tolerance
    ±2%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE SENSING
  • Resistance in Ω @ 25°C
    10k
  • B Value Tolerance
    ±0.75%
  • B25/85
    3977K
  • Thermal Sensitivity Index
    3977 K
  • Diameter
    3.3mm
  • Height
    3mm
  • Length
    3.3mm
  • Width
    3mm