  • NTCS0603E3103FLT
NTCS0603E3103FLT
advertisement
Manufacturer No:
NTCS0603E3103FLT
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-NTCS0603E3103FLT
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
NTCS0603E3103FLT
Purchasing and Inquiry
NTCS0603E3103FLT Overview
Typically, NTC thermistors are packaged in a Tape & Reel (TR) package. 0603 (1608 Metric) includes it for your convenience. As a result, NTC thermistors need to have a resistance tolerance of ±1%. Setting the NTC thermistors' temperature to -40°C~150°C is the best way to ensure reliable performance. Temperatures of 150°C provide reliable operation of NTC thermistors. In order to ensure reliability, NTC thermistors should operate at -40°C as low as possible. It is imperative to connect the 2 pins of the NTC thermistors in order to make it work. As a result, the NTC thermistors set a maximum power of 125mW. Thermistors manufactured by NTC are capable of dissipating a maximum of 125mW of power.
NTCS0603E3103FLT Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
Automotive, AEC-Q200 Series
Operating Temperature: -40°C~150°C
10kOhm Resistance
Mounting Type: Surface Mount
1% Tolerance
NTCS0603E3103FLT Applications
There are a lot of Vishay BC Components NTCS0603E3103FLT NTC Thermistors applications.
  • Temperature measurement and compensation
  • Household appliances such as refrigerators, water coolers, dishwashers and many others
  • Temperature compensation for ink-viscosity (Inkjet Printer)
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
  • Electronic Thermometers
  • Liquid Level Sensing
  • Medical Equipment and Patient Monitoring
  • Battery Packs and Portable Electronics
  • Temperature regulation and measurement
  • Temperature detection for CPU and memory device
Step5Bar-code shipping tag
NTCS0603E3103FLT
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Resistance
    10kOhm
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Power Rating
    125mW
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Depth
    800μm
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Power - Max
    125mW
  • Resistance Tolerance
    ±1%
  • Resistance in Ω @ 25°C
    10k
  • B Value Tolerance
    ±1%
  • B25/85
    3435K
  • Height
    800μm
  • Length
    1.6mm
  • Width
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    1.19068mg
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
  • Series
    Automotive, AEC-Q200
  • Tolerance
    1%