  • NTCS0603E3472HHT
NTCS0603E3472HHT
advertisement
Manufacturer No:
NTCS0603E3472HHT
HK JDW NO:
886-NTCS0603E3472HHT
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
NTCS0603E3472HHT
Purchasing and Inquiry
NTCS0603E3472HHT Overview
The package for NTC thermistors is a Tape & Reel (TR). We have included it in the 0603 (1608 Metric) package for your convenience. NTC thermistors have a resistance tolerance of ±3% in order to function properly. NTC thermistors should be set to -40°C~150°C temperature to ensure reliable performance. Featuring a total of 2 terminations, these NTC thermistors are used in various applications. In order for NTC thermistors to work properly, they must have their 2 pins connected. There is a maximum power dissipation of 125mW for NTC thermistors.
NTCS0603E3472HHT Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
Automotive, AEC-Q200 Series
Operating Temperature: -40°C~150°C
4.7kOhm Resistance
Mounting Type: Surface Mount
3% Tolerance
NTCS0603E3472HHT Applications
There are a lot of Vishay BC Components NTCS0603E3472HHT NTC Thermistors applications.
  • Temperature detection for CPU and memory device
  • LCD compensation
  • Heating, ventilation & air conditioning
  • Air-conditioning systems
  • Medical Equipment and Apparatus
  • Temperature detection of battery cells
  • Mobile phones
  • Temperature compensation of display backlighting (CCFL)
  • Water heaters
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
Step5Bar-code shipping tag
NTCS0603E3472HHT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    Automotive, AEC-Q200
  • Tolerance
    3%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    4.7kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Power Rating
    125mW
  • Packing Method
    TR, PUNCHED PAPER
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Depth
    800μm
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Accuracy
    1 %
  • Resistance Tolerance
    ±3%
  • Thermistor Application
    OVERLOAD PROTECTION
  • Resistance in Ω @ 25°C
    4.7k
  • B Value Tolerance
    ±1%
  • B25/85
    3830K
  • Thermal Sensitivity Index
    3830 K
  • Length
    1.6mm