  • NTCS0805E3104JMT
NTCS0805E3104JMT
advertisement
Manufacturer No:
NTCS0805E3104JMT
HK JDW NO:
886-NTCS0805E3104JMT
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
NTCS0805E3104JMT
Purchasing and Inquiry
NTCS0805E3104JMT Overview
NTC thermistors comes in the package of a Tape & Reel (TR). We have included it in the 0805 (2012 Metric) package for your convenience. NTC thermistors require a resistance tolerance of ±5% for them to function. The temperature setting of NTC thermistors should be set to -40°C~150°C for reliable performance. NTC thermistors are capable of reliable operation at a maximum operating temperature of 150°C. Optimal reliability requires a minimum temperature of -40°C for NTC thermistors. The 2 pins of the NTC thermistors must be connected to make the thermistors work correctly. As a result, the NTC thermistors set their maximum power at 210mW. Temperature sensors are capable of dissipating a maximum of 210mW of power.
NTCS0805E3104JMT Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
Automotive, AEC-Q200, NTCS0805E Series
Operating Temperature: -40°C~150°C
100kOhm Resistance
Mounting Type: Surface Mount
5% Tolerance
NTCS0805E3104JMT Applications
There are a lot of Vishay BC Components NTCS0805E3104JMT NTC Thermistors applications.
  • Temperature regulation and measurement
  • CD players
  • Sensing and control in consumer and industrial applications
  • Automotive Electronics
  • Water heaters
  • Temperature detection for CPU and memory device
  • Battery packs
  • Liquid Crystal Display
  • Temperature compensation of display contrast
  • Temperature control of Switch Mode Power Supplies
Step5Bar-code shipping tag
NTCS0805E3104JMT
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    Automotive, AEC-Q200, NTCS0805E
  • Tolerance
    5%
  • Termination
    SMD/SMT
  • Resistance
    100kOhm
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Power Rating
    210mW
  • Max Power Dissipation
    210mW
  • Depth
    1.25mm
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Power - Max
    210mW
  • Resistance Tolerance
    ±5%
  • Resistance in Ω @ 25°C
    100k
  • B Value Tolerance
    ±1%
  • B25/85
    3590K
  • Length
    2mm