  • NTCS0805E3104SMT
NTCS0805E3104SMT
advertisement
Manufacturer No:
NTCS0805E3104SMT
HK JDW NO:
886-NTCS0805E3104SMT
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
NTCS0805E3104SMT
Purchasing and Inquiry
NTCS0805E3104SMT Overview
It is common to find NTC thermistors packaged in the form of a Tape & Reel (TR). In order to make things easier, it is included in the package 0805 (2012 Metric). A NTC thermistor must have a resistance tolerance of ±1% in order to operate. To ensure reliable performance, the temperature of NTC thermistors should be set to -40°C~125°C. Temperatures of 125°C provide reliable operation of NTC thermistors. In order to preserve reliability, NTC thermistors should not be operated at temperatures below -40°C. To make an NTC thermistor work properly, it needs to have the 2 pins connected. Temperatures can be set by the NTC thermistors to 210mW at any time. There is a maximum power dissipation of 210mW for NTC thermistors.
NTCS0805E3104SMT Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
Automotive, AEC-Q200, NTCS0805E Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
100kOhm Resistance
Mounting Type: Surface Mount
1% Tolerance
NTCS0805E3104SMT Applications
There are a lot of Vishay BC Components NTCS0805E3104SMT NTC Thermistors applications.
  • Automotive Electronics
  • Mobile phones
  • Liquid Level Sensing
  • Heating systems
  • Temperature compensation for semiconductor devices
  • Temperature compensation of display contrast
  • Automotive electronics
  • Heating, ventilation & air conditioning
  • Refrigeration
  • Air-conditioning systems
Step5Bar-code shipping tag
NTCS0805E3104SMT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    Automotive, AEC-Q200, NTCS0805E
  • Tolerance
    1%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    100kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Power Rating
    210mW
  • Max Power Dissipation
    210mW
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Power - Max
    210mW
  • Resistance Tolerance
    ±1%
  • Resistance in Ω @ 25°C
    100k
  • B Value Tolerance
    ±1%
  • B25/85
    3590K
  • Height
    800μm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm