  • NTCSMELFE3103JT
NTCSMELFE3103JT
advertisement
Manufacturer No:
NTCSMELFE3103JT
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-NTCSMELFE3103JT
Package:
DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Datasheet:
NTCSMELFE3103JT
Purchasing and Inquiry
NTCSMELFE3103JT Overview
The package for NTC thermistors is a Tape & Reel (TR). In order to make it as convenient as possible, it is included in the package DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80. For NTC thermistors to function, they must have a resistance tolerance of ±5%. Ensure that the temperature of NTC thermistors is set to -40°C~150°C in order to ensure reliable performance. NTC thermistors have a total of 2 terminals. For the NTC thermistors to work properly, 2 pins must be connected in order to make it work. Power dissipation of 0.1W can be absorbed by the electronic component. Thermistors with NTC technology have a maximum power dissipation rate of 100mW.
NTCSMELFE3103JT Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
Operating Temperature: -40°C~150°C
10kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.1W
Mounting Type: Surface Mount
5% Tolerance
NTCSMELFE3103JT Applications
There are a lot of Vishay BC Components NTCSMELFE3103JT NTC Thermistors applications.
  • LCD compensation
  • Heating systems
  • Temperature Regulation and Measurement
  • Automotive Electronics
  • Temperature detection of battery cells
  • Temperature compensation for crystal oscillator
  • Temperature measurement and compensation
  • Automotive electronics
  • Temperature control of Switch Mode Power Supplies
  • Medical Equipment and Apparatus
Step5Bar-code shipping tag
NTCSMELFE3103JT
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    10kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Power Rating
    100mW
  • Packing Method
    TR, BLISTER
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Accuracy
    1.3 %
  • Resistance Tolerance
    ±5%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE SENSING
  • Resistance in Ω @ 25°C
    10k
  • B Value Tolerance
    ±1.3%
  • B25/85
    3997K
  • Thermal Sensitivity Index
    3977 K
  • Length
    3.5mm