  • NTD15N06L-001
NTD15N06L-001
advertisement
Manufacturer No:
NTD15N06L-001
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NTD15N06L-001
Package:
TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Datasheet:
NTD15N06L-001
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 100m Ω @ 7.5A, 5V ±15V 440pF @ 25V 20nC @ 5V TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Quantity:
In Stock : 2170
Step5Bar-code shipping tag
NTD15N06L-001
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Voltage - Rated DC
    60V
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Current Rating
    15A
  • Power Dissipation-Max
    1.5W Ta 48W Tj
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    100m Ω @ 7.5A, 5V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    440pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    15A Ta
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    20nC @ 5V
  • Rise Time
    120ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    5V
  • Vgs (Max)
    ±15V
  • Continuous Drain Current (ID)
    15A
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ