  • NTD18N06LG
NTD18N06LG
advertisement
Manufacturer No:
NTD18N06LG
HK JDW NO:
598-NTD18N06LG
Datasheet:
NTD18N06LG
Description:
MOSFET N-CH 60V 18A DPAK
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NTD18N06LG
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    LOGIC LEVEL COMPATIBLE
  • Voltage - Rated DC
    60V
  • Current Rating
    18A
  • Power Dissipation-Max
    2.1W Ta 55W Tj
  • Power Dissipation
    55W
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    65m Ω @ 9A, 5V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    675pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    18A Ta
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    22nC @ 5V
  • Rise Time
    79ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    5V
  • Vgs (Max)
    ±15V
  • Fall Time (Typ)
    38 ns
  • Turn-Off Delay Time
    19 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    18A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    15V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.065Ohm
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    60V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    54A
  • Avalanche Energy Rating (Eas)
    72 mJ
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    LAST SHIPMENTS (Last Updated: 19 hours ago)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ