  • NTD23N03RT4G
NTD23N03RT4G
advertisement
Manufacturer No:
NTD23N03RT4G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NTD23N03RT4G
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
NTD23N03RT4G
Description:
MOSFET N-CH 25V 3.8A DPAK
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NTD23N03RT4G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Fall Time (Typ)
    2 ns
  • Turn-Off Delay Time
    9.9 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    23A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    3.8A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.06Ohm
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    25V
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    LAST SHIPMENTS (Last Updated: 1 day ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    4
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Current Rating
    23A
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    1.14W Ta 22.3W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    22.3W
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    2 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    45m Ω @ 6A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    225pF @ 20V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    3.8A Ta 17.1A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    3.76nC @ 4.5V
  • Rise Time
    14.9ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    4V 5V
  • Vgs (Max)
    ±20V