  • NTD25P03LT4
NTD25P03LT4
advertisement
Manufacturer No:
NTD25P03LT4
HK JDW NO:
699-NTD25P03LT4
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
NTD25P03LT4
Description:
MOSFET (Metal Oxide) P-Channel Tape & Reel (TR) 80m Ω @ 25A, 5V ±15V 1.26pF @ 25V 20nC @ 5V 30V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Quantity:
In Stock : 8976
Step5Bar-code shipping tag
NTD25P03LT4
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Additional Feature
    LOGIC LEVEL COMPATIBLE
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    75W Tj
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    DRAIN
  • FET Type
    P-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    80m Ω @ 25A, 5V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1.26pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    25A Ta
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    20nC @ 5V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    30V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    4V 5V
  • Vgs (Max)
    ±15V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    25A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.08Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    75A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    30V