  • NTD85N02RT4
NTD85N02RT4
advertisement
Manufacturer No:
NTD85N02RT4
HK JDW NO:
699-NTD85N02RT4
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
NTD85N02RT4
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tape & Reel (TR) 5.2m Ω @ 20A, 10V ±20V 2.05pF @ 20V 17.7nC @ 5V 24V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Quantity:
In Stock : 17801
Step5Bar-code shipping tag
NTD85N02RT4
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    1.25W Ta 78.1W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    DRAIN
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    5.2m Ω @ 20A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    2.05pF @ 20V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    12A Ta 85A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    17.7nC @ 5V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    24V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    4.5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    85A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.0052Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    192A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    24V
  • Avalanche Energy Rating (Eas)
    85 mJ
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ